Zugló vezetése számára minden fejlesztés során az egyik legfontosabb szempont a természeti környezet megóvása és új, zöld értékek létrehozása. Természetesen ezt az elvet követjük a Rákos-patak revitalizációja során is. A fejlesztések keretében minden szakaszon számos új fát és cserjét ültetünk el.
A Rákos-patak partja a jelenlegi állapotában a meredek rézsűk miatt nem megközelíthető, így az nem nyújt vízközeli, rekreációs élményt. Ennek megteremtése érdekében új terepszintet alakítunk ki.
Mivel a Józsi-fasor fái akadályozzák az új szint kialakítását, a patak gyalogos megközelítését és a kerékpárút későbbi kiépítését, továbbá a távközlési közmű védőtávolságán belül helyezkednek el, ezért azt a nehéz döntést kellett meghoznunk, hogy a korábban nem szabvány szerint elültetett, részben sérült fák egy részét ki kell vágni.
Ennek ellenére igyekeztünk megmenteni, amit lehet, ezért külön kérésemre a fák egy részét más helyszínekre átültették.
A Rákos-patak revitalizációja Zugló és Budapest egyik legfontosabb zöld fejlesztése. A patak már megújult Bartl János utca és Egressy út közötti szakaszán száz új fát és tízezer cserjét ültettünk el, a most megújuló Egressy út és Mogyoródi út közötti szakaszon pedig további 87 új fát telepítünk, több mint kétszer annyit, amennyit ki kell vágni.
A Rákos-patak revitalizációjának célja, hogy olyan egészséges, zöld, természetközeli állapotú területet hozzunk létre, ahol sétálni, kerékpározni vagy csak megpihenni egyaránt jó – nemcsak a zuglóiak, hanem minden budapesti számára.
Horváth Csaba
Zugló polgármestere