Telefon: +36 1 8729 100
E-mail: hivatal@zuglo.hu

Könyvajánló

Doron Rabinovici: A földönkívüliek

Képzeljük el, hogy a Harvard csillagászat tanszéke egykori vezetőjének igaza van, és a Nap mellett 2017 októberében elhaladt, Oumuamua nevű objektum űrhajó volt. Tegyük fel, hogy az idegen civilizáció lényei nemcsak átutaztak a galaxisunkon, hanem le is szálltak a Földön. Ezzel, a földönkívüliek megjelenésével indul az izraeli születésű osztrák író regénye. Ekkor még úgy tűnik, hogy átlagos sci-fit olvasunk: az egész világ felbolydul a hírre, majd eluralkodik a pánik. Ez pedig elvakítja a látásra amúgy sem mindig fogékony emberiséget: a füstölgő gyógyszerüzemnél agyonvernek egy speciális védőruhába öltözött tűzoltót, mert azt hiszik, idegen lény. Minden más viszont a megszokott: a popsztárok dalt írnak, a szakértők találgatnak. Aztán a dolgok szép lassan elfajulnak, az őrület már-már elviselhetetlenné dagad. Rabinovici gyilkos humorú, lendületes és igen fordulatos regényt írt a földönkívüliek kapcsán rólunk és a szenzációt kergető sajtóról. Arról, hogyan vész el minden emberi az általános médiazajban, a ránk zúduló információk mennyiségében. És ehhez még szörnyek sem kellenek.

Magvető, 255 oldal, 3499 Ft

 

Marcus Rosenlund: Az időjárás és a történelem

Mi kell a háborúhoz? Pénz, pénz, pénz. A császári hadvezér, Montecuccoli híres mondását nyugodtan kiegészíthetjük azzal, hogy jó idő. Például könnyen lehet, hogy a mongol hordák azért nem gyűrték maguk alá Bécs városát és Nyugat-Európát, mert megváltozott az idő. A meleg és száraz napokat csapadékos, hideg hónapok váltották fel, és a nyirkos időben az állandó nedvesség miatt szétestek a híres mongol íjak (engedett az enyv). Plusz átázott a tüzes nyilakhoz használt lőpor, illetve a lovak dús legelői mocsárrá változtak. A Finnországban élő svéd Marcus Rosenlund számos olyan esetet sorol fel, mikor is nem a hadvezérek, nem a politikusok, hanem a szélsőséges időjárás lépett elő a történelem legfőbb alakítójává. Vulkánkitörések, viharok, kis jégkorszak, cunami. A szerző, akit azért tüntettek ki, mert mindenki számára érthető és lenyűgöző módon képes ismertetni a tudományt, most sem hazudtolja meg magát. Kiderül, hogy a vámpírok és a Sikoly című festmény sem született volna meg az időjárás hathatós „segítsége” nélkül. A természet ereje, mint sors és végzet egy roppant érdekfeszítő könyvben!

Cser, 286 oldal, 3995 Ft

 

Cserna-Szabó András: Rézi a páczban

Nincs is ennél pontosabb kép a mindennapi abszurdra. Két balatoni strandoló egyre nagyobb hévvel vitázik azon, hogy vajon melyik halászlé testesíti meg leginkább a hamisítatlan magyar konyhát, amelyet ápolni kell az utolsó csepp vérig. Miközben egymás után tömik magukba a hekket. Amelyik a világ másik feléről érkezik jégbe dermedve, fej nélkül. Vagy elgondolkodtak már azon, hogy ha Kelet és Dél felé hagyjuk el az országot, akkor „az olajtól csicsogó rántott húsok” helyett a parázson előállított ízek világába lépünk. De miért lettünk mi a „fritőz nemzeti konyhája”, miközben a románok és horvátok a füst erejével teremtenek csodákat? Cserna-Szabó András, aki pont olyan jó irodalomban, mint gasztronómiában, helyettünk is keresi a válaszokat gasztrotörténeti utazásaiban, csipkelődéseiben, morfondírozásaiban. Mindezt nyakon önti irodalmi és kultúrtörténeti utalásokkal, és olyan humorral, hogy a hasunkat fogjuk. Mert egy eltalált étel igenis meg tudja változtatni a világot, ahogy az irodalom és a művészet is. És közben természetesen közelebb kerülünk a magyar néplélek megértéséhez.

Helikon, 225 oldal, 4490 Ft

 

Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Olyan könnyen feketítünk be állatokat. Például alig van egy jó szavunk a keselyűről, a cápáról vagy a molylepkéről. Pedig a keselyűk a szavanna nagy takarítói, és azzal, hogy eltüntetik az elpusztult élőlények maradványait, megakadályozzák a betegségek terjedését. A molylepke esetében pedig jó tudni, hogy csak a lárva eszi meg a ruhákat, és általában ők is csak a büdöseket. És bármilyen hihetetlen, de nagyobb eséllyel öl meg minket az elromlott kenyérpirító, mint egy cápa. Sophie Corrigan pompásan illusztrált könyvében negyvennél is több állatnak állítja vissza a jó hírét. A gyerekkönyv kiváló segítség abban, hogy jobban megértsük az ökoszisztéma bonyolultságát, egymásra épülését, és ne az előítéleteink szemüvegén át nézzük a természetet. Mert ha így teszünk, csakhamar világossá válik, hogy miért nem kell tartani a patkánytól vagy a farkastól, miért fontos a darázs, és mit gondoljunk valójában a meztelencsigáról. A játékos és vidám könyvből igen sok mindent megtudhatunk a körülöttünk élő és az egzotikus élőlényekről, és már csak attól fogunk félni, amelyiktől valóban érdemes. 

Scolar, 159 oldal, 4499 Ft

Megosztás

Hozzászólások lezárva.

VEDD ÁT!
Ingyenes diákbérlet az Önkormányzattól!
Zugló Önkormányzata a 15-25 év közötti, zuglói állandó lakcímmel rendelkező diákoknak ingyenes szemeszterbérletet biztosít a budapesti közösségi közlekedés járataira.
VEDD ÁT!
Ingyenes diákbérlet az Önkormányzattól!
Zugló Önkormányzata a 15-25 év közötti, zuglói állandó lakcímmel rendelkező diákoknak ingyenes szemeszter bérletet biztosít a budapesti közösségi közlekedés járataira.
Tartalom | Menü | Akadálymentes gomb